ההיסטוריה של טבעות אירוסין ניתן לאמור כי החלה כאשר הרומאים החלו לענוד טבעת ברזל פשוטה בכדי לסמל נישואיהם. הם החלו מסורת אשר נותרה והשתכללה בחלוף השנים מאז. בערך במאה השנייה לספירה, זהב החליף את הברזל כמתכת לטבעת וכך מוסדה טבעת הנישואין המסורתית ובערך כ-1300 שנים לאחר מכן התווסף היהלום הראשון לטקס. הפלטיניום הגיע מאוחר יותר, ובערך ב-1900 הפך להיות אלטרנטיבה לזהב… אולם כיצד התברגו טבעות אירוסין להיות חלק מטקסי האהבה והחתונה שלנו.

לפני טבעות אירוסין .. טבעות נישואין

לעיגול תמיד היה בעל חשיבות מיסטית בתרבויות עתיקות כסמל השלמות, פריט ללא התחלה וסוף וסמל אחדות ואחידות. זהו גם הסימול לשמש ,אדמה והעולם ומסמל קדושות שלמות ושלום. הרבה לפני מנהגי טבעות אירוסין אבותינו הקדומים אנשי המערות כבלו עצמם לנשותיהן באמצעות מיתר צמר כדי לסמל שרוחותיהם אחד הן.

בתרבויות עתיקות רווחה האמונה כי האצבע השלישית ביד השלישית ניחנה בווריד מיוחד ,הלא הוא וריד האהבה, המחבר בין האצבע העונדת את הטבעת לבין הלב. לתיאוריה רומנטית זו אין כל בסיס מדעי כמובן אך המסורת נמשכת מאז לדורות. היה זה מלך בריטניה אדוארד ה-5 אשר הכריז כי האצבע השלישית היא הרשמית לענידת טבעות נישואין, ב-1549 ההחלטה נחתמה בצורת ספר התפילות . ולמרות כך בארצות רבות באירופה כיום נהוג לענוד טבעות נישואין על יד ימין וטבעת אירוסין ביד שמאל או על אותה היד.

אולם מדוע זהב?

המצרים אשר יצרו זהב בהיקפים גדולים ייעדו אותו בעיקר לפרעונים, אחרי הכול מי עוד יכול להיות ראוי לענוד את סמל השמש ?. כמעט כל התושבים בעת עתיקה ובודאי אלו עם גישה לחומר הגלם זהב החלו להשתמש בזהב בטקסים החשובים ביותר בתרבותם שילבו אותו בטקסי אשכבה למתיהם.היוונים והרומאים אשר השתמשו בזהב לצרכי מסחר בין הארצות ביססו את מעמד הזהב כחומר גלם בעל ערך ברחבי אירופה. באסיה הזהב הפך לשימוש נרחב בתכשיטים שהיו בשימוש בטקסים במידה דומה לעמיתיהם במערב. באפריקה נוצרו מחלוקות בין שבטים הכול בגלל החומר הנוצץ שהוצג להם ע"י המערבים. מומחים מעריכים כי בערך 100 אלף טונות של זהב חולצו מן האדמה במהלך ההיסטוריה. ומכיוון שהכרייה והעיבוד אורכים זמן רב ויקרים במיוחד זהב תמיד היה יקר. אולם, בעלי המלאכה המיומנים לאורך השנים הצליחו לעבד את הזהב לגוונים שונים ע"י הוספת יסודות אחרים. מעבדי זהב יכולים ליצור זהב צהוב, אדום, ירוק ולבן , באותו האופן זהב יכול להיות מחוזק או מוחלש ובכך להיות מותאם לעיבוד לצרכים שונים. עם העיצובים הרבים ואפשרויות העיבוד הרבות לזהב אין זה פלא כי הזהב הפך ונותר להיות אוניברסאלי בערכו.כיום רוב רובן של טבעות האירוסין וטבעות הנישואין מיוצרות מזהב,ובתחום הזה בהיותה ממתכת יקרה וזוהרת אין לה מתחרה.

טבעות אירוסין- השידוך בין יהלום לטבעת

היהלום לא שודך באופן מסורתי לטבעת הזהב היה זה ערב רב של תרבויות ומנהגים אשר יצרו את החיבור בין זהב ליהלומים. היהלומים ייצגו את האור והטוהר, והחיבור בין טבעת הזהב העגולה המסמלת אחדות ויחד לבין היהלום הנוצץ המסמל טוהר ואור נראה פתאום טבעי ביותר. האגדה מספרת כי ניצוץ היהלום סימל את זיקי אש האהבה בין אוהבים , וכך היהלום הפך להיות סמל האוהבים. היהלומים הראשונים נתגלו בהודו, והתושבים העריכו אותם מאוד כיוון שהאמינו שהיהלומים מגנים על המחזיקים אותם, וכי הם מעניקים בריאות טובה והגנה מפני כל רוח רעה. אנשי הודו גם ידעו לדרג בין היהלומים השונים בצורה התאמה את הבדלי המעמדות הרווחים במדינה זו, ככל שהיהלום היה גדול לבן ונוצץ יותר כך המחזיק בו היה נחשב יותר. טכניקות בעיבוד היהלומים וחיתוכם יצרו לתכשיטן בימי הביניים הזדמנות להתנסות עם סגנונות ותערובות שונים של זהב ויהלומים, כך נוצרה טבעת זהב משובצת היהלום . ביקוש עולה יהלומים יצר את התופעה אותה אנחנו מכירים היום בשם טבעות אירוסין.טבעות אירוסין כפי שאנו מכירים אותם היום הם התגלמות שן טבעות זהב המשובצות יהלומים , הטבעות עברו גלגולים שונים משחר ההיסטוריה וכיום מהוות הבטחה בדמות תכשיט יקר לנישואים. טבעות אירוסין רלבנטיות עבור הנצחת הקשר הזוגי, חתונה אינה נחלת הכלל, לעיתים בני הזוג יעדיפו לוותר על חתונה ולהשאר ידועים בציבור, גם ידועים בציבור עורכים טקסים אישיים הנושקים לטקסי חתונה, במעמד זה מחליפים טבעות המסמלות את הקשר הזוגי.